Przejdź do zawartości

Bastion Król

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bastion Król (stan z 2015 roku)
Bastion Król (stan z 2015 roku)

Bastion Król (niem. Bastion König) – jeden z bastionów twierdzy Kostrzyn, usytuowany w jej północno-zachodniej części. Jest najbardziej na zachód wysuniętym elementem twierdzy. Znajduje się na styku rzeki Odry i fosy stanowiącej jej wschodnią odnogę. W bezpośrednim sąsiedztwie bastionu znajduje się most drogowy na Odrze oraz polsko-niemieckie przejście graniczne.

Obiekt jest obecnie niedostępny do zwiedzania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bastion Król został zbudowany w latach 1568–1571 według projektu Chiaramellego[1]. Rozbudowany w latach 1586–1588 o nadszaniec, przykryty dwoma odrębnymi dachami. W 1662 r. został przebudowany na wzór holenderski (Tieleman Jungblut) - wyrównanie cofniętych barków i rozbudowa kazamat oraz budowa wejścia od strony zamku - w formie portalu.

Po zniszczeniach w 1758 r. przenicowano elewacje murów oraz koronę a także przebudowano nadszaniec nakrywając go dachem czterospadowym. W trakcie remontu elewacji w latach 1877–1878 powtórnie wymieniono lico i koronę murów.

W 1945 r. na platformie bastionu został założony cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w II wojnie światowej podczas walk o Kostrzyn oraz umieszczono pomnik w kształcie betonowej iglicy wraz z armatą, której lufa skierowana była w stronę Berlina. W 2008 r. ze względu na zły stan techniczny pomnik został zdemontowany, a w roku 2009 przystąpiono do ekshumacji szczątków, w czasie której okazało się, że wszystkie groby były puste[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Bastion jest założony na planie nieregularnego czworoboku, z szyją od strony północnej, przechodzącą w kurtynę północno-zachodnią. Dłuższe boki są ustawione względem siebie trójkątnie tworząc ostrokątne, mocno wysunięte czoło bastionu. Pośrodku platformy bastionu znajduje się prostokątny nadszaniec z wejściem w elewacji południowo-wschodniej. Bryła bastionu o wysokości 8 m, zwężająca się ku górze.

Wejście na platformę bastionu od strony wschodniej, drogą ziemną wspinającą się łagodnym zboczem.

Wnętrze bastionu tworzą dwa poziomy pomieszczeń: prostokątna sala pod Małym Nadszańcem – na poziomie górnym i rozbudowany system kazamatów i korytarzy - na poziomie dolnym. W Małym Nadszańcu umieszczona jest klatka schodowa na dolnym poziomie.

Pomieszczenia dolnego poziomu są rozlokowane pod nadszańcem i północno-wschodnią częścią bastionu – na rzucie litery L, której ramiona składają się z dwóch równoległych ciągów pomieszczeń połączonych korytarzami. Ramię wschodnie od wschodu jest zakończone poprzeczną, prostokątną salą, z otworami na zewnątrz. Do północnej sali ramienia otwiera się pięć prostokątnych, prostopadłych do niej kazamat. Wszystkie wnętrza nakryte są sklepieniami kolebkowymi, zaopatrzone w otwory wentylacyjne zwieńczone w platformie bastionu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zabytek.pl. zabytek.pl. [dostęp 2022-05-17].
  2. Jakub Pikulik: Pomnik i cmentarz żołnierzy radzieckich w Kostrzynie. Tego miejsca już nie ma. Tak wyglądało jego otwarcie w 1945 r.. Kostrzyn nad Odrą Nasze Miasto, 2020-03-01. [dostęp 2022-05-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]