Amphimallon majale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amphimallon majale
(Razoumowsky, 1789)
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Pędrak
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

żuki

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

chrabąszczowate

Plemię

Melolonthini

Podplemię

Rhizotrogina

Rodzaj

Amphimallon

Gatunek

Amphimallon majale

Synonimy
  • Melolontha majale Razoumowsky, 1789
  • Rhizotrogus majalis (Razoumowsky, 1789)
  • Melolontha rufescens Latreille, 1804
  • Melolontha semirufa Gyllenhal, 1817
  • Amphimallon korbi Reitter, 1894
  • Amphimallon pellitulum Reitter, 1902

Amphimallon majalegatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny chrabąszczowatych. Zamieszkuje Europę i Amerykę Północną.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1789 roku przez Grigorija Razumowskiego pod nazwą Melolontha majale[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o owalnym w zarysie ciele długości od 10 do 14 mm, z wierzchu ubarwionym jednolicie w odcieniu żółtobrunatnym do czerwonawobrunatnego. Na powierzchni głowy występuje nierównomierne punktowanie i owłosienie. Czułki buduje dziewięć członów. Stosunkowo wypukłe przedplecze ma drobne i gęste punktowanie oraz złożone z dwóch rodzajów włosków owłosienie – na całej powierzchni występują włoski krótkie i przylegające, a na bokach i przy tylnej krawędzi wmieszane w nie, rzadkie włoski długie i sterczące. Na tarczce wyrastają włoski krótsze i bardziej przylegające niż w przypadku guniaka odłogowego. Pokrywy mają nierównomierne punktowanie oraz stosunkowo gęste, krótkie, przylegające owłosienie (jeszcze krótsze i bardziej przylegające niż u guniaka odłogowego). Krótkie, jasne i przylegające jest owłosienie na pygidium. Przednia para odnóży ma golenie z ostrogą wierzchołkową położoną na poziomie wierzchołka drugiego z trzech obecnych na nich zębów[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad pierwotnie palearktyczny, głownie zachodnioeuropejski[3], ale zawleczony do nearktycznej Ameryki Północnej[3][1]. W Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, północnych Włoch i Słowenii[1]. W XIX wieku błędnie wykazany został ze Śląska[3][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 3. Scarabaeoidea – Scirtoidea – Dascilloidea – Buprestoidea – Byrrhoidea, Stenstrup: Apollo Books, 2006, s. 207-210, ISBN 87-88757-59-5.
  2. a b Zdzisława Stebnicka: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 28b Żukowate – Scarabaeidae grupa podrodzin: Scarabaeidae pleurosticti. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1978, s. 27-33.
  3. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Chrząszcze – Coleoptera. Scarabaeoidea, Dascilloidea, Byrrhoidea i Parnoidea. 1983, seria: Katalog Fauny Polski t. XXIII z. 9.