Alicja Lasota-Moskalewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alicja Barbara Lasota-Moskalewska
Data urodzenia

1937

Zawód, zajęcie

biolog, archeozoolog

Alicja Barbara Lasota-Moskalewska (ur. 1937) – polska biolog i archeozoolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1961 ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, następnie w Państwowym Muzeum Archeologicznym. W drugiej połowie lat 60. podjęła także studia na Wydziale Weterynaryjnym SGGW. Doktoryzowała się w 1969 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zatrudniona później jako specjalistka w stołecznej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej. Habilitowała się również na UJ w drugiej połowie lat 70. W 1998 otrzymała tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Od lat 90. zawodowo związana również z Uniwersytetem Warszawskim. Została profesorem zwyczajnym w Instytucie Archeologii na Wydziale Historycznym UW, następnie na Wydziale „Artes Liberales” tej uczelni. Powołana m.in. w skład rady naukowej Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.

Specjalizuje się w zakresie ikonografii zwierzęcej, badaniach szczątków zwierzęcych, a także archeozoologii. Jest autorką pierwszego w Polsce programu nauczania tej dziedziny.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Archeozoologia. Ssaki, Wyd. UW, 2008
  • Podstawy archeozoologii. Szczątki ssaków, Wyd. Naukowe PWN, 1997
  • Zwierzęta udomowione w dziejach ludzkości, Wyd. UW, 2005

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]