17. ceremonia wręczenia Złotych Globów
Wygląd
Data | |||
---|---|---|---|
Miejsce | |||
Nawigacja | |||
|
17. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się 10 marca 1960 roku.
Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]
- Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem
Produkcje filmowe[edytuj | edytuj kod]
Najlepszy film dramatyczny[edytuj | edytuj kod]
Najlepszy film komediowy[edytuj | edytuj kod]
Najlepszy musical[edytuj | edytuj kod]
Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym[edytuj | edytuj kod]
- Elizabeth Taylor – Nagle, zeszłego lata
- Audrey Hepburn – Historia zakonnicy
- Katharine Hepburn – Nagle, zeszłego lata
- Lee Remick – Anatomia morderstwa
- Simone Signoret – Miejsce na górze
Najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu[edytuj | edytuj kod]
- Marilyn Monroe – Pół żartem, pół serio
- Dorothy Dandridge – Porgy i Bess
- Doris Day – Telefon towarzyski
- Shirley MacLaine – Jak zdobyć męża
- Lilli Palmer – But Not for Me
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym[edytuj | edytuj kod]
- Anthony Franciosa – Kariera
- Richard Burton – Miłość i gniew
- Charlton Heston – Ben-Hur
- Fredric March – W środku nocy
- Joseph Schildkraut – Pamiętnik Anny Frank
Najlepszy aktor w filmie komediowym lub musicalu[edytuj | edytuj kod]
- Jack Lemmon – Pół żartem, pół serio
- Clark Gable – But Not for Me
- Cary Grant – Operacja „Halka”
- Dean Martin – Who Was That Lady?
- Sidney Poitier – Porgy i Bess
Najlepsza drugoplanowa aktorka[edytuj | edytuj kod]
- Susan Kohner – Zwierciadło życia
- Edith Evans – Historia zakonnicy
- Estelle Hemsley – Take a Giant Step
- Juanita Moore – Zwierciadło życia
- Shelley Winters – Pamiętnik Anny Frank
Najlepszy drugoplanowy aktor[edytuj | edytuj kod]
- Stephen Boyd – Ben-Hur
- Fred Astaire – Ostatni brzeg
- Tony Randall – Telefon towarzyski
- Robert Vaughn – Młodzi Filadelfijczycy
- Joseph Welch – Anatomia morderstwa
Najlepszy reżyser[edytuj | edytuj kod]
- William Wyler – Ben-Hur
- Stanley Kramer – Ostatni brzeg
- Otto Preminger – Anatomia morderstwa
- George Stevens – Pamiętnik Anny Frank
- Fred Zinnemann – Historia zakonnicy
Najlepsza muzyka[edytuj | edytuj kod]
Najlepszy kobiecy debiut[edytuj | edytuj kod]
- Angie Dickinson
- Janet Munro
- Stella Stevens
- Tuesday Weld
- Diane Baker
- Carol Lynley
- Yvette Mimieux
- Cindy Robbins
Najlepszy męski debiut[edytuj | edytuj kod]
Film promujący międzynarodowe zrozumienie[edytuj | edytuj kod]
Nagroda Samuela Goldwyna[edytuj | edytuj kod]
Nagroda Henrietty[edytuj | edytuj kod]
Nagroda im. Cecila B. DeMille’a[edytuj | edytuj kod]
Nagroda specjalna[edytuj | edytuj kod]
Produkcje telewizyjne[edytuj | edytuj kod]
Najlepsze osiągnięcie telewizyjne[edytuj | edytuj kod]
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Oficjalna strona HFPA (ang.)
- IMDB.com (ang.)