Mike Pinder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Michael Pinder)
Michael Pinder
Ilustracja
Mike Pinder (1970)
Imię i nazwisko

Michael Thomas Pinder

Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1941
Erdington, Anglia

Data śmierci

24 kwietnia 2024

Instrumenty

fortepian
melotron
gitara
śpiew

Gatunki

rock

Zawód

muzyk

Aktywność

1964–1978
1994–2019

Powiązania

The Moody Blues
Riot and the Rebels
Krew Cats

Strona internetowa

Mike Pinder, właśc. Michael Thomas Pinder (ur. 27 grudnia 1941 w Erdington, zm. 24 kwietnia 2024[1]) – brytyjski muzyk, klawiszowiec i wokalista zespołu The Moody Blues.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Erdington w rodzinie Berta i Gladys Pinderów. Na przełomie lat 50. i 60. grał w rockowym zespole „El Riot and the Rebels”, gdzie poznał przyszłych kolegów z The Moody BluesRaya Thomasa i Johna Lodge’a. Później Pinder i Thomas grali razem w zespole „Krew Cats”, który nie odniósł większych sukcesów.

Mniej więcej w tym czasie Pinder został zatrudniony w firmie Streetly Electronics, produkującej melotrony.

The Moody Blues[edytuj | edytuj kod]

Pinder, Thomas oraz Denny Laine, Clint Warwick i Graeme Edge założyli The Moody Blues w 1964 r. Po wydaniu singla „Go Now” w 1965 r. Pinder nabył melotron firmy Streetly, którego używał podczas wielu następnych nagrań zespołu, począwszy od singla „Love and Beauty”. Zainteresował melotronem Beatlesów, którzy wykorzystali go w nagraniu „Strawberry Fields Forever[2].

Pinder był jednym z pierwszych muzyków, którzy grali na melotronie podczas koncertów. Melotron był łatwo się psującym instrumentem. Podczas pierwszego koncertu zespołu w USA tył melotronu otworzył się, co spowodowało wypadnięcie taśmy magnetycznej. Pinder natychmiast wziął się za naprawę i doprowadził instrument do porządku w 20 minut. W międzyczasie publiczność oglądała kreskówki z Królikiem Bugsem.

Zespół The Moody Blues zawiesił działalność w 1974 r., a Pinder przeniósł się do Kalifornii. W 1976 r. wydał solowym album The Promise. W 1977 r. zespół ponownie się zebrał. Pinder brał udział w nagraniach (album Octave), jednak odmówił wzięcia udziału w trasie i w 1979 r. definitywnie opuścił zespół.

Pinder został następnie konsultantem w firmie Atari (zajmującej się wtedy syntezatorami muzycznymi), ponownie się ożenił, założył rodzinę i zamieszkał w Grass Valley w Kalifornii. Do połowy lat 90. nie był aktywny muzycznie. W 1994 r. wydał swój drugi album Among the Stars, który odniósł ograniczony sukces. Rok później ukazał się kolejny album A Planet With One Mind (1995).

Pracował w studiu nagraniowym nad projektami zarówno swoimi, jak i cudzymi, pomagając nowym artystom. Zorganizował konkurs dla autorów tekstów piosenek na stronie Songwars[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Miał trzech synów, wszyscy są muzykami.

Najstarszy syn – Daniel jest konsultantem i edytorem muzyki filmowej. Pracował między innymi przy Piratach z Karaibów i Kodzie da Vinci. Pozostali dwaj synowie: Matt i Michael Lee występują jako The Pinder Brothers.

Zmarł 24 kwietnia 2024 w swoim domu w Kalifornii, w otoczeniu rodziny[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Best Classic Bands Contributors, Mike Pinder, Moody Blues' Founding Member and Innovative Mellotron Player, Dies [online], Best Classic Bands, 25 kwietnia 2024 [dostęp 2024-04-25] (ang.).
  2. Mikepinder.com. mikepinder.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-07)]..
  3. Songwars.net. songwars.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-09-11)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]